Ošetření zvěře před preparací
V zásadě je vždy nejvhodnější dopravit zvěř k preparaci co nejdříve po ulovení. Není-li to možné je vhodné dodržet následující pravidla:
VELCÍ SAVCI
- zvěř vyvrhnout rovným řezem, neodstranit žádnou část těla či kůže (ráže, střapec, konečník)
- při stahování rozříznout kůži na břiše mezi přední běhy a po vnitřní straně běhů předních a zadních. Krk řezat z horní strany v husté srsti temene. Nerozřezávat svírák kvůli zjištění věku a hrtan!
- pro preparaci hlavy odřezat kůži až za pleckem a stáhnout včetně běhů, kůži krku rozřezat po hřbetní straně v husté srsti hřebenu. Hlavu oddělit v prvním obratlu. Při stahování včetně hlavy je nutno neporušit kůži u slzníků a zachovat oční víčka, pysky a nozdry.
- Kůži po stažení řádně nasolit (čím více, tím lépe) a zamrazit. V případě nouze je možné kůži zamrazit i bez nasolení, ale pak nesmí kůže v žádném případě rozmrznout před dodáním k preparaci!
MALÍ SAVCI
- zvěř nevyvrhovat, nechat vyvěšenou vystydnout a po vložení do sáčku zamrazit. Zvěř nesmí před transportem rozmrznout a znovu zmrznout.
- nelze li zamrazit, je nutno vyvrhnout krátkým řezem a co nejrychleji transportovat (přivézt), pokud možno alespoň podchlazené.
- při zasílání poštou je nutno zvěř vždy zmrazit a v balíku dobře izolovat. Před odesláním je nutný telefonický kontakt.
PTÁCI
- zvěř nechat vystydnout vyvěšenou za zobák, popřípadě za stoják, nikdy však za krk!
- Po vychladnutí opatrně vložit do sáčku a zamrazit.
- před zmražením je vhodné do zobáku a kloaky vložit vatu či kousek toaletního papíru, aby peří neznečistily výkaly a žaludeční šťávy.